fbpx

Sesin Şekli (Cymatics)

Yazar: Emre Okçuer2 dakika


“Eğer evreni anlamak istiyorsan ; enerji , frekans ve titreşim üzerine düşün…”  –Nikola TESLA  

Yeryüzündeki her canlının, organlarımızın bile ayrı ses frekansları ve bu frekansların da ayrı şekilleri vardır. Bu şekilleri Simatik (Cymatics) tekniğini kullanarak görebiliriz. Simatik “sesin şekli” ya da “görselleştirilmiş ses” olarak tanımlanabilir. Maddesel olmayan enerjinin maddeye nasıl etki edebildiğini gösterir ve evrenin dokusunun ses, yani titreşim olduğu fikrini daha anlaşılabilir bir hale getirir. Her insanın, enstrümanın, notanın sesi kendisine ait küresel geometrik şekiller olarak, parmak izi gibi birbirinden ayrılmaktadır.

Ses titreşimlerini görselleştirmek için, su veya sıvı bileşenlerde ışık kullanarak yaptığım makro çekimlerde özellikle küçük su damlalarında, mandala görsellerine benzeyen geometrik ve fraktal desenler oluşmakta.

Farklı Simatik çalışmaları sırasında çektiğim fotoğraflar (çapı 5mm su damlaları)Sakin sulardaki küçük bir hareketle kıpırdaşan su molekülleri, nasıl dalgalar halinde yayılıyorsa; çöllerde esen rüzgar, kum taneciklerini belli bir sistem içerisinde savururken nasıl dalgalar meydana getiriyorsa; havadaki sesler de benzer şekilde dalgalar halinde yayılır.

Pek çok eşyada, canlı cansız varlıkta geometrik simetri hakimdir ve simetrinin zıt anlamlısı da kaostur, ancak kaos gibi karmaşık düzensizliğin içinde de bir düzen ve simetri olup, aralarında kuvvetli bir bağ vardır. Fraktal geometri de bu düzenin geometrisidir ve daha çok doğayı referans alan, kendi kendini tekrar eden ama sonsuza kadar küçülebilen, ‘kendine benzer’ hücresel bir geometri anlayışını yansıtır.
Çalışmalarım sırasında suyun veya kullandığım sıvıların miktarı fazla olduğunda simetriden, fraktal geometriden, kendini tekrar eden benzer şekillerden örnekler görülmektedir.

Fazla miktarda su ile yaptığım simatik çalışmalarımdan kareler

Aşağıda izleyeceğiniz videodaki görsellerde dijital herhangi bir oynama yapılmamış, aynı müzik ancak farklı miktarlarda su ile yapılan simatik çalışmaları birleştirilmiştir. Dinlerken izleyeceğiniz Öğretmenim adlı beste, sevgili müzisyen arkadaşım Kaan Gönçoğlu’na aittir.

Cymatics Video – Emre OkçuerBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

123

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz