fbpx

Hepsi Birbirinden Tatlı 12 Patili Dostumuzu Tanıyoruz!

1 dakika


ONLAR BİZİM BİRİCİK DOSTUMUZ ❤

 1. 1 TERRİER


  Çok sevilen bir köpek türüdür. 1800’lü yıllarda İngiltere’de fare istilası sonucu üretilmiştir. Hala da fare yakalama güdüleri devam etmektedir. Küçük ve sevimli olduklarından dolayı çok tercih edilmektedir. Çocuklarla uyumları iyidir, ama sadece kendi seçtikleri ve sevdikleri çocuklar ile diyalogları bu şekildedir. Bunun dışında agresifleşebilirler. Yaklaşık 20 çeşit Terrier vardır, en bilineni ise Yorkshire Terrier’dir.

 2. 2 BEAGLE


  Beagle’ların Elizabeth döneminde İngiliz tazısından ve Harrier’den türedikleri sanılmaktadır. Herkesi seven, şirin, enerjik köpeklerdir. Sosyal, cesur ve akıllıdırlar. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek türlerindendir. Yalnız kalmayı sevmezler, yalnız yüksek sesle uluyabilirler. Beagle’lar başına buyruktur, etrafı keşfetmeyi sever, hatta açık geniş bir arazide tasmasız bırakırsanız çevreyi gezmek için uzaklaşabilirler. Beagle türü, yıllarca tavşan avında kullanmıştır ve tazı sınıfının en küçük üyesidir, avını bulmak için koku duyusunu kullanır.

 3. 3 PEKİNEZ


  Bu ırk, 1893’te ilk defa İngiltere’de şovlarda tanıtılır. Amerika’da tanınması 1909’u bulur. Spitz kanı taşıdıklarına inanılır, ancak esas kökenleri 4000 yıl geriye dayandığı için kesin olarak bilinmemektedir. Yüzyıllarca Pekin İmparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur. Bu köpekler kötü ruhları kovduğuna inanılan, efsaneleşen Foo köpeğinin devamıdır. Çinliler tarafından yarı kutsal varlıklar olarak görülürler. Eski Çin’de sıradan halk onlara selam vermek zorundaydı ve çalınmasının cezası ölümdü. Sahiplerine karşı duygulu ve yabancılara karşı kuşkucudurlar. Sadık, itaatkar ve kendilerinden beklenmeyecek kadar cesur bir ırktır.

 4. 4 BULLDOG


  Bulldog türü köpekler, eski Asiatik Mastiff’lere dayanır, ancak gelişimi İngiltere’de gerçekleşmiştir. Ortaçağ orijinli Bulldog ismi, sadece küçük bir boğanın güçlü görünümünden değil, aynı zamanda 19. yüzyılda yasaklanıncaya kadar devam etmiş boğa-köpek dövüşlerinden gelmektedir. Koruma ve bekçilik görevlerinde oldukça işe yarayan, agresif surat yapılarının aksine bu köpek türleri, oldukça cana yakın ve de sevecen bir yapıya sahiptirler. Bulldog cinsi köpekler, genetik olarak havlamazlar ama uyurken horlama özellikleri vardır. Köpeklerde en çok şikayet edilen tüy dökme sorunu, bu köpekler için pek geçerli değildir.

 5. 5 AMERİKAN COCKER SPANİEL


  Amerikan Cocker Spaniel, İngiliz Cocker Spaniel’den geliştirilen bir ırktır. Bu ırkın Amerika’ya götürülmesi ile ortaya çıkan Amerikan Cocker Spaniel, atası diyebileceğimiz İngiliz Cocker’lardan daha ufak boyutludur. Neşeli, uysal, çocuk dostu, iyi huylu bir köpektir. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Akıllı ve güvenilirdir. Genellikle tanıdık-yabancı ayırt etmeden insanların yanında her zaman mutludur. Rahat ve iyi bir eğitim alır.

 6. 6 İNGİLİZ COCKER SPANİEL


  İngiliz Cocker Spaniel, yıllarca dünyanın en popüler köpeği olmuştur. 1300 yılında Gaston Phebus tarafından yapılan tanımlamalardan Spaniel’in varlığına dair bilgilere ulaşıyoruz. 1800’lü yıllarda İngiliz Spaniel’leri yedi guruba ayrıldı: Sussex, Clumber, İngiliz Splinger Field, Welsh Springer, İrlanda Su Spanieli ve Cocker. İngiliz Cocker Spaniel, dayanıklı, enerjik, mutlu ve sevgi dolu bir köpektir. Bu hayat dolu köpeğin, çocuklarla arası mükemmeldir. İngiliz Cocker Spaniel olağanüstü avcılık içgüdüsü ve yeteneğine sahiptir. Çok iyi bir burna sahiptir.

 7. 7 POODLE


  Poodle cinsi köpeklerin geçmişine baktığımızda, bu köpeklerin ilk defa Batı Avrupa’da, bundan 400 yıl kadar önce varolmaya başladıklarını görüyoruz. Barbet ve Belçika Su Tazısı ırklarının çiftleşmesi sonucunda üremiş bir ırk olduğu düşünülen Poodle’lar, o dönemde yetenekleri de göz önüne alınarak av köpeği, bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Üç farklı boyutuna göre ayırdığımız Poodle ırkının, minyatür, standart ve dev türleri bulunmakta, ancak bu türlerin arasında fiziksel farklılıklar dışında hiçbir fark yoktur. Poodle’lar, son derece neşeli ve eğlenceli yaradılışa sahip hayvanlardır. Küçük çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

 8. 8 SHAR PEİ


  Ataları bilinmeyen bu köpeklerin tarihçesi M.Ö 206 yılına kadar gider. İri kafalı bol kırışıklı olabildiği gibi, küçük kafalı ve daha sıkı derili olanları da vardır. At tüylü ve fırça tüylü olmak üzere iki tür kürk yapısı vardır. Az rastlanan at tüylü kürk ele sert gelir ve dikensi bir yapısı vardır. Fırça tüylü kürk biraz daha uzunca ve daha yumuşaktır. Sahiplerine karşı sadık ve iyi huyludurlar. Çocuklara karşı bir alışma dönemi geçirirler ve sonrasında arkadaşlık kurabilirler. Sudan nefret ederler.

 9. 9 DALMAÇYALI


  Dalmaçyalı köpeklerin, kürkünde siyah veya kahverengi renkte benekler bulunur. Benekler birbirinden tamamen ayrı şekildedir. Beneklerin renk durumuna göre burun rengi de farklılık gösterebilmektedir. Koşmak onlar için vazgeçilmezdir. Mükemmel bir belleği vardır. Kendisine yapılan kötü muameleyi, yıllar sonra bile hatırlayabilir.

 10. 10 GOLDEN RETRİEVER


  Golden Retriever, büyük olasılıkla 19. yüzyılda İngiltere’yi ziyaret eden bir Rus sirkinde bulunan, türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin Bloodhound türü ile çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Uysal, iyi huylu, duygusal ve son derece sevimli köpeklerdir, çocuklarla çok iyi anlaşır. Golden Retriever, itaat etmeyi sever, diğer hayvanlarla ve yabancı insanlarla kolayca dostluk kurabilir, bu sebeple koruma köpeği olamaz. İlgi isteyen, yalnız kalmayı sevmeyen köpeklerdir.

 11. 11 PUG


  Pug cinsi, en eski köpek ırklarından biridir. M.Ö. 400 yılında Asya’da ortaya çıktıklarına inanılmaktadır. Kısa tüylü Pekingese‘den türemesi ihtimal dahilindedir. Ancak, başka bir senaryoya göre küçük Bulldog’lardan türemişlerdir. Başka bir inanışa göre de nadir Fransız Mastiff’i Dogue de Bordeaux‘nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir. Tibet manastırlarından Japonya’ya götürülürler ve daha sonra yaygın bir ırk haline gelirler.

  Pug türü tarihi olaylarda da rol oynamıştır. Pompey adlı pug köpeği, 1572’de Prens William’ı yaklaşan suikastçiye karşı uyarmıştır. Ayrıca Napoleon, hapisteyken karısı Joséphine’ye pug’ın tasmasına sakladığı gizli mektuplar gönderirdi. Çok zeki olmalarına karşın eğitilmekten çabuk sıkılırlar. Pug türü köpekler, sahiplerinin ses tonuna duyarlıdır, gereksiz havlamaz, diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. 12. 12 KURT KÖPEĞİ


  Oldukça etkileyici özelliklere sahip olan kurt köpekleri sadık ve akıllı bir köpek cinsidir. Ülkemizde birçok kişinin beslediği kurt köpekleri, polis teşkilatınca uyuşturucu, kaçakçılık, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmaktadır. Kurt köpeklerinin çeşitli cinsleri olup, cinslerine göre de bazı farklı özellikleri vardır. Kurda benzediği için kurt köpeği adıyla bilinirler. En tercih edileni Alman Kurdu olsa da, Sibirya, Alaska, İrlanda, Boyroz Kurdu ve Doğu Kanada Kurdu gibi türleri vardır.

 13. 13 🐶


  Hepsi birbirinden güzel, birbirinden arkadaş canlısı! Sokaktaki dostlarımızı unutmayın onların bize ihtiyacı var ❤ Satın almayın, sahiplenin! Sahiplenemiyorsanız bir kap yemek, bir kap su, biraz sevgi yeter 🙏Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

156

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz