fbpx

Ramazan Bayramının Tarihçesi

cagdasses.com 1 dakika


Ramazan bayramı ne zaman ortaya çıktı? Ramazan mı yoksa şeker bayramı mı? Osmanlı’da bayramlar nasıl kutlanırdı?

İslam dünyası için en önemli ay olarak kabul edilen ramazan ayından sonra neden bayram olduğu hep tartışma konusu olmuştur. Toplum içerisinde de sıkça dile getirilen bu soruya biz de cevap aradık. Ve belki de bir çoğunuzun ilk kez duyacağı bilgilere ulaştık. 

 1. 1 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?


  Ramazan ve Kurban bayramları ilk kez Hicretin 2. yılından İtibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren müslümanların sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu nedenle bu bayrama Ramazan Bayramı denmiştir. Bir hadiste "Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır" mealine dayanarak Ramazan ve Kurban bayramları bayram namazları kılınarak başlar.

 2. 2 BAYRAMDA ORUÇ TUTMAK HARAM


   Hz. Muhammed'in, "Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme içme günleridir" şeklinde hadisi islam alimleri, Ramazan Bayramını bu manada bir gün olarak kabul etmiş ve bu bayramı Ramazan orucunun iftar günü olarak nitelendirmiştir. Bu sır içindir ki, Ramazan ve Kurban Bayramlarında oruç tutmak haram kılınmıştır.

 3. 3 RAMAZAN MI YOKSA ŞEKER BAYRAMI MI?


  Toplumdaki en büyük tartışmalardan birisi. Kimi din alimleri bu bayrama "Şeker Bayramı" demenin günah olduğunu söylerken kimi tarihçilerde Ramazandan sonraki Bayram'ın yıllardır "Şeker Bayramı" olarak kutlandığını söylüyorlar. Kimi tarihçi ve yazarlara göre, oruç vazifesini yerine getirenler 5 farzdan birini tamamlamanın verdiği memnuniyetle “Allah’a şükürler olsun, oruç ve diğer ibadetlerimizi yerine getirdik ve mübarek bir Ramazan ayını daha hayırlısı ile idrâk ettik” derlerdi. İfadede geçen “şükür” kelimesi zamanla bayramın da ismi oldu ve Ramazan Bayramı’na asırlarca “Şükür Bayramı” denilmiş.

 4. 4 ŞÜKÜR BAYRAMI


  Yazar Murat Bardakçı'nın verdiği bilgiye göre, 

  Kelimenin değişmesinin sebebi, bir okuma hatasıydı...

  “Şükür” ve “şeker” kelimeleri eski harflerle aynı şekilde yani “şın-kef-rı” ile yazılırlar. Metinde geçen kelimenin “şükür” mü yoksa “şeker” mi olduğu sözün gelişinden anlaşılır ve kelime nasıl gerekiyorsa öyle okunur.

  Halkın “Şükür Bayramı” dediği eskinin “ıyd-i fıtr”ının zamanla “Şeker Bayramı” hâlini almasının sebebi, işte bu okuma hatası idi. Asırlar boyunca doğru şekilde, yani “şükür” diye okunan kelime sonraları bu hatâ neticesinde “şeker” zannedilince bayramın ismi de değişiverdi.. 

   


 5. 5 BONUS - HERKESİN BAYRAMI KUTLU OLSUN ! 🙂
Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

131

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz