fbpx

ŞANS GETİRDİĞİNE İNANILAN OBJELER

1 dakika


İnsanlar yaşamları boyunca bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmişlerdir. Bazı objelerin ise onlara şans ve bereket getireceğini düşünmüşlerdir. Geçmişten günümüze gelen bu inançlar  halen  etkisini sürdürmektir…
Bunlar hangi objeler ? Getireceği inançlar neler ?
Birlikte inceleyelim…

 1. 1 At Nalı  Dünyanın bir çok yerinde at nalının şans getirdiğine inanılır.Geçmişten günümüze kadar at nalının şans getirdiğine ilişkin inançlar devam etmiştir.
  Tarihçesi demirin keşfinin yapıldığı zamana kadar dayanmaktadır.At nalına  çakılan çivilerin sayısının 7 olması da insanların şans getirdiğine inanmalarını sağlamıştır. Rivayetlere göre cadıların  atlardan korktuğu söylenip tekrar geri gelmemeleri için de kullanmışlardır.

  Hıristiyan inançlarına göre ise başpiskopos olan St. Dunstan din adamlığı olmadan önce nalburculuk yıllarında yaşadığı olaya dayandırılmaktadır. Şeytanın at ayağına benzeyen ayakları varmış. Kendisine nal takmasını isteyen şeytanı ayaklarından duvarlara zincirler. Şeytan kendisini serbest bırakmasını ister ancak Başpiskopos St. Dunstan Tanrıya inanan ve at nalı bulunan hiçbir eve girmeyeceğine dair söz ister. Bunun üzerine şeytan kabul eder ve bir daha at nalı bulunan eve girerek rahatsızlık vermez.

 2. 2 Dört Yapraklı Yonca  Dört yapraklı yonca bütün kültürlerde iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Hıristiyanlık inanışında Havva’nın cennet bahçesinde elinde dört yapraklı yonca ile dolaştığı kabul edilir.  Dört yapraklı yoncaya çok daha eski kültürlerin batıl inançlarında da rastlanmaktadır.

  Yoncanın dört yaprağının da ayrı birer anlamı vardır. Birinci yaprak ümidi,, ikincisi imanı, üçüncüsü aşkı, dördüncü yaprak ise şansı simgeler. Tabiatta çok nadir bulunan işte bu dördüncü yapraktır.

 3. 3 Uğur Böceği  Bu üzeri siyah beneklerle kaplı kırmızı renkteki ufak böcek genellikle şans böceği ve uç uç böceği olarakta bilinir. Eski zamanlarda çiftçiler tarlalarına dadanan ve tüm ekinleri mahveden yaprak bitleriyle bir türlü baş edemezlermiş.
  O dönemlerde bir gün uğur böcekleri çiftçilerin imdadına yetişmiş ve tarlalara musallat olan yaprak bitlerini yemiş. O günden sonra çiftçiler kendilerini kurtaran uğur böceklerinin şans getirdiğine inanmış ve onları şans getiren böcek olarak anmaya başlamış.

  Bir başka inanış da yedi sayısının uğurlu oluşuyla ilgilidir. Bu böceğin üzerinde genellikle yedi siyah benek bulunduğundan insanlar onların uğur getirdiğine inanır. Bu yüzden de bir uğur böceği gördüklerinde hemen dilek tutarlar.
  Uğur böceğinin uğuruna inanan başka toplumlar da vardır. Orta Avrupa’da eline uğur böceği konan kızın evleneceği, Kuzey Avrupa’daki bazı ülkelerde ise üzerine uğur böceği konan kişinin dileklerinin gerçekleşeceği inancı mevcuttur ve bizimki ile aynıdır.

 4. 4 Fatma Ana Eli  Fatma Ana'nın Eli’nin nazarlardan koruduğuna inanılır.Sadakat ve sabır sembolü olarak da anılır.

 5. 5 Fil  Büyükten küçüğe doğru sıralanmış 7 filden oluşan objelerin yaşanılan yere bereket getirdiğine ve kapıya doğru dizildiklerinde ev sahibi olma şansı verdiğine inanılır.

 6. 6 Taşlar  Her burca veya istenilen özelliklere göre uğur getirdiğine inanılan taşlar vardır. Kimileri kolye, küpe veya yüzük olarak bu taşları kullanırken kimileri de bu taşları evlerinde süs olarak kullanır.

 7. 7 Yedi Rakamı  Antik Yunanlar 7 rakamına şans yüklediler çünkü onlara göre 7 iki mükemmel şeklin (üçgen ve dörtgen) toplamıydı. Haftada 7 gün vardı, gökkuşağında 7 renk vardı, çıplak gözle 7 gezegen görülebiliyordu.

 8. 8 Domuz Kumbarası


  Avrupa'da domuz kumbarası şans getirir.

 9. 9 Tavşan Ayağı  Tavşan ayağı bir çok dilek için kullanılabilmektedir. Bunlardan en fazla bilinenler ise para, şöhret, sağlık, zenginlik ya da iş olarak ifade edilmektedir. Tavşan ayağı tılsımı 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir inançtır. Birçok belayı def ettiği ve şans getirdiği düşünülen bir tür eşya olarak kullanılmaktadır.

 10. 10 Ejderha Maskotu


  Ejderha maskotu güç verir...Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

139
13 Paylaşım, 139 Beğeni

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz