fbpx

İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan ‘Neuralink’ ile Gerçek Olabilecek 3 Şey

Ceotudent1 dakika


Teknoloji konusunda sürekli kendini geliştiren insanlık için artık gündelik yaşamı daha kolay hale getirmek yetmemeye başladı. Sadece günlük hayatında değil hemen her işinde teknolojiden yararlanmanın kaçınılmaz olduğu yeni dijital çağda artık sinirsel faaliyetlerin de anlaşılmasını sağlayacak arayüz uygulamalarını değerlendirmeye hazır haldedir. Facebook Buildin 8’in çalışmalarını referans alarak kendi çalışmalarını yürüten Elon Musk’ın Neuralink girişim ekibi, insanlarla makineleri iletişim içine sokarak yeni bir sinir kontrol teknolojisini geliştirmeyi başardığını açıkladı. Bu gelişme bize başlıca şu 3 hayalin daha olanaklı bir hal aldığını göstermektedir:

  1. 1 Bilgisayarı zihinle kontrol edebilmek


    İlk gelişmelerin öncelikle zihinden cevap yazma ve el kullanmadan sosyal medya hesaplarında gezinme gibi basit uygulamalar olması öngörülüyor. Bunun için ayrıca bir arayüz kullanan kişilerin pop-upları engellemesini de mümkün kılıyor. Bu konunun daha da ileri boyutlarda çalışılmasını isteyen İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), ilgili ekiplerin beyin-makine arayüzü üzerine çalışmaların olduğunu öne sürüyor. Çünkü bu aynı zamanda olası askeri güçler arasında daha sessiz, hızlı ve sağlıklı bir iletişim sağlayacağı için konuyu bizzat kendi yönetimine almak istediği iddia ediliyor. Tabii bu konuda beyin-makine arayüzleri ve beyin-beyin arayüzleri arasında kaç aşamadan sonra telepati kurulacağı ayrı bir merak konusu.

  2. 2 Duyguların farkında bir teknolojiye sahip olmak


    Robotik teknolojilerin en büyük problemlerinden biri olan insanların neler hissettiğini ve bunun nasıl simülasyon edilerek gerçeğe adapte edilebileceğinin bilinmemesi, yapay zeka geliştirilmesinin altında yatan en temel nedenlerden biri olmuştur. En basitinden insanların çekildikleri fotoğraflarda neler hissettiklerini bulmaya çalışıp onu kullanıcıya sunulan yapay zeka modülleri dahi kendini bu alanda yeni yeni geliştirme imkanı kazanmıştır. Ancak girişimin en temel amaçlarından olan bu sorunun giderilmesiyle artık özellikle sosyal medyaya yüklenen her fotoğrafın ayrıntılı analizi sonucu implant denilen özel bir çip sayesinde önceden bu analiz edilen bilgilerden hareketle robotunuz sizin kızgın olduğunuzu anlık resimlerinizi çekip anlayabilir. Yani içerisine implant yerleştirilen bir ev robotu bu önceden depolanmış sizin fotoğrafik verilerinizle duygu durumunuzu minimum hatayla tahmin edebilir. Kısacası teknoloji sizin anlatamayacağınız şekilde bilebilir.

  3. 3 Kendi veya başkasının beynini kontrol edebilmek


    Bu konu tamamen beyin-makine arayüz teknolojisinin bir alt bölümüdür ancak Elon Musk, Neuralink ile bu konuyu farklı bir alana taşımış ve olayın sadece sinirsel aktiviteler sonucu bir aktivitenin gerçekleştirilmesini değil aynı zamanda yeniden inşası olarak yorumlamak istemektedir. Bu elektriksel faaliyetlerle beyin kandırılarak ‘mış’ gibi yapılabilir ve bu durum derin beyin simülasyonlarıyla güçlendirilebilir. Ancak olası istismarlara yol açmaması için bilgisayar bilimciler sadece biyolojik uzuvlara ait gerçekmiş hissi uyandıran duygular oluşturmakla sınırlandırılması gerektiğini savunmaktadır.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

182

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz