fbpx

Para Biriktirmek İçin Almamanız Gereken 9 Yiyecek

1 dakika


Yapılan araştırmalar, ülkemizdeki gıda masrafının yıllık ortalama 5000 TL civarında olduğunu gösteriyor. Birçoğumuz mutfak masrafından kısmak istiyor fakat nereden başlayacağımızı kestirmek gerçekten çok güç. Mutfak masrafınızı düşürmenin sırrı nereden ve nasıl alışveriş yapacağınızın yanı sıra hangi gıdaları almaktan kaçınmanız gerektiğini bilmektir. İşte birikim yapmak istiyorsanız, almamanız gereken gıdalar;

 1. 1 Dilimlenmiş Meyve ve Sebzeleri Almak Paranızı Çöpe Atmaktır


  Dilimlenmiş meyve ve sebzelerin size maliyeti hakkında bir tahminiz vardır fakat kesilmiş meyve ve sebzeleri almanın gerçek maliyetini biliyor musunuz peki? Dilimleniş meyve ve sebzeler, dilimlenmemiş olanlara göre yüzde 40 daha pahalıdır. 5 dakika ayırın ve havuçlarınızı kendiniz dilimleyin. Böylelikle cüzdanınız size minnettar kalacaktır.

 2. 2 Para Biriktirmek İstiyorsanız Atıştırmalık Almayın


  Aldığınız kuruyemişleri ve paket cipsleri yemek lezzetli olabilir fakat bu gibi gıdalar hiç de ucuz değildir. Aynı ağırlıktaki atıştırmalıkları ve ana yemeği karşılaştırdığınızda, atıştırmalıkların yüzde 30 daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Eğer küçük porsiyonlardan hoşlanıyorsanız, evde pişirdiğiniz yemeği ufak porsiyonlara bölerek tüketebilirsiniz.

 3. 3 Mevsimi Dışında Taze Meyve Sebze Almayın


  Eğer mevsimi dışında bir meyveyi veya sebzeyi alıyorsanız, yok yere para harcıyorsunuz demektir. Üstelik meyveler ve sebzeler, mevsimlerinde tüketildiklerinde daha besleyicilerdir. Yapılan araştırmalar, sebzelerin kendi mevsimlerinde C vitamini içeriklerinin daha fazla olduğunu ortaya koydu. Bu tür gıdalar, mevsimlerinde daha ucuzdur üstelik. Eğer aralık ayında canınız çilek çekiyorsa, biraz daha fazla para vermeyi göze almalısınız.

 4. 4 Evde Yapacağınız Domates Sosu Daha Ucuzdur


  Evinizde yapacağınız domates sosu, dışarıdan alacağınız ketçaba ve domates sosuna göre daha uyguna gelecektir. Taze ya da dondurulmuş domates alarak daha fazla domates sosunu daha az para harcayarak üretebilirsiniz. Böylelikle bütçenize katkı sağlamakla kalmayıp sağlığınıza zararlı katkı maddelerinden de kurtulmuş olursunuz.

 5. 5 Süpermarketten Alacağınız Baharatlar Daha Pahalı Olacaktır


  Eğer baharat alırken pazarlık yapmak istiyorsanız, süpermarketlerde işiniz gerçekten zor. Süpermarketler ve aktarları karşılaştırdığımızda fiyat farkı yüzde yüze kadar çıkabilmektedir. Eğer baharat alırken paranızdan tasarruf yapmak istiyorsanız, belli miktarlarda baharatı aktarlardan almayı denemelisiniz.

 6. 6 Karışık Kuruyemişten Uzak Durun


  Kuruyemişçilerde ve marketlerde satılan karışık kuruyemişler; birkaç çeşit kuruyemiş, kuru üzüm ve biraz şekerlemeden oluşur. Dışarıdan karışık kuruyemiş almak yerine istediğiniz tüm kuruyemişleri tek tek alın ve evinizde karıştırın. Böylelikle daha az paraya daha fazla kuruyemiş alabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde karışımda hangi kuruyemişten ne kadar olacağını siz belirleyebilirsiniz.

 7. 7 Şarküteriden Alınan Peynir Lezzetli fakat Pahalıdır


  Belli bir peynir türüne âşıksanız veya özel olarak dilimlenmiş peynirler hoşunuza gidiyorsa, şarküteriden peynir alabilirsiniz fakat bütçenizden tasarruf yapmak istiyorsanız süpermarketlerin ilgili bölümünden alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Üstelik birçok süpermarket de günümüzde farklı peynir çeşitlerini bulundurmaktadır.

 8. 8 Kemiksiz Tavuk Göğsü Almaktan Vazgeçin


  Kemiksiz tavukgöğsü almak size rahat gelebilir fakat biraz pahalıdır. Eğer aldığınız tavuğu kemikli olarak alırsanız, harcayacağınız paranın yarısı cebinizde kalacaktır. Üstelik derisiz ve kemiksiz tavuk butlarını tercih etmek de bütçenize önemli katkılarda bulunacaktır.

 9. 9 Glüten İçermeyen Yiyecekler Daha Pahalıdır


  Eğer glüten alerjiniz varsa ve bu yüzden glütensiz ürünler tercih ediyorsanız, bu ürünleri tercih edebilirsiniz fakat glüten alerjiniz yoksa glüten içermeyen yiyecekleri almak sizin için para kaybıdır. Birçok kişi glüten içermeyen yiyeceklerin onları daha sağlıklı kıldığını düşünür fakat yapılan araştırmalar glüten içermeyen yiyeceklerin genel sağlığa olumlu bir katkısı olmadığını saptamıştır. Üstelik glüten içermeyen yiyecekler, diğer yiyeceklere göre 2 kat daha pahalıdır. Eğer glüten içermeyen yiyecekleri almak zorundaysanız, meyve ve sebzeleri almayı tercih edebilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

152
14 Paylaşım, 152 Beğeni

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz