fbpx

En Zor Vatandaşlık Veren 8 Ülke

1 dakika


Bazı ülkelerde birkaç yıl yaşayarak o ülkelerden vatandaşlık kazanabilirsiniz fakat bazı ülkelerden vatandaşlık almak ise neredeyse imkânsızdır. Örneğin Katar’dan vatandaşlık alabilmek için orada en az 25 yıldır yaşıyor olmanız ve Müslüman olmanız gereklidir. Bu içerikte en zor vatandaşlık veren 8 ülkeyi bulabilirsiniz.

 1. 1 Vatikan


  Vatikan’da yaklaşık 1200 kişi yaşamaktadır ve bu nedenle dünyanın en küçük ülkesi olarak bilinmektedir çünkü Vatikan’daki göç politikaları oldukça sıkıdır. Vatikan vatandaşı olabilmek için Vatikan ya da Roma’da yaşayan bir Kardinal, Papa hazretlerini temsil eden bir diplomat veya Papalık tarafından işe alınan diğer kişilerden biri olmalısınız.

 2. 2 Lihtenştayn


  Lihtenştayn, Avusturya ve İsviçre arasında yer alan ufacık dağlık bir ülkedir. Lihtenştayn’ın nüfusu yaklaşık 40 bin kadardır. Lihtenştayn’ın göç politikası, ülke nüfusunu düşük tutma üzerinedir. Eğer Lihtenştayn vatandaşı olmak istiyorsanız, bu ülkede en az 30 yıl yaşamalısınız. Eğer bir Lihtenştayn vatandaşı ile evlenirseniz, bu süreyi 5 yıla düşürebilirsiniz. 30 yıllık süreyi düşürmenin bir diğer yolu da bulunduğunuz ildeki kişilerin sizin vatandaşlığınızın lehine oy kullanmasıdır. Durum ne olursa olsun şu anki vatandaşlığınızdan feragat etmelisiniz.

 3. 3 Bhutan


  Himalayalarda bulunan bu küçük ülke ekonomik başarıyla değil mutluluk endeksindeki başarısıyla bilinmektedir. Bhutan, dünyadaki en izole ülkelerden biri konumundadır. Ülke, 1974 yılına kadar turizme açık değildi ve günümüzde de ülkeye yapılan seyahatler sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. Bhutan vatandaşı olmak için ebeveynlerinizin her ikisinin de Bhutan vatandaşı olması gereklidir. Eğer ebeveynlerinizin biri Bhutan vatandaşı ise, vatandaşlık hakkı kazanmak için en az 15 yıl beklemeniz gereklidir. Anne ve babası Bhutan vatandaşı olmayan kişiler ise ülke vatandaşlığına o ülkede 20 yıl yaşadıktan sonra başvurabilmektedirler. Bhutan vatandaşı olabilmek için ülkeye ve krala karşı suç işlememiş olmak gereklidir.

 4. 4 Katar


  Eğer babanız Katar vatandaşı değilse, anneniz Katar vatandaşı bile olsa, Katar vatandaşlığı hakkı kazanamazsınız. Eğer Katar’da 25 yıl boyunca üst üste 2 ay Katar’dan ayrılmadan yaşarsanız, 25 yılın sonunda Katar vatandaşı olabilirsiniz. Katar, yılda sadece 50 kişiye vatandaşlık vermektedir. Ayrıca vatandaşlık hakkını doğumla kazanan ve vatandaşlık hakkını sonradan kazanan kişilere eşit yaklaşılmamaktadır çünkü Katar’ın vatandaşlarına sunduğu hizmetler oldukça pahalıdır.

 5. 5 Birleşik Arap Emirlikleri


  Dünyanın gözdesi Dubai şehrine ev sahipliği Birleşik Arap Emirlikleri’nde 30 yıl yasal olarak kaldıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. BAE kanunlarına göre Umman, Katar veya Bahrein vatandaşı iseniz, 3 yıllık BAE’de yasal olarak kaldıktan sonra vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Diğer Arap ülkeleri vatandaşları ise BAE’de 7 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlığa geçebilirler.

 6. 6 Kuveyt


  1999 yılında çıkarılan Vatandaşlık Kanun’a göre Kuveyt’te 20 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulabilirsiniz. Kuveyt vatandaşlığına geçebilmek için Müslüman olmanız gereklidir. Başka bir dinden Müslümanlığa geçenler ise, Müslüman olduktan 5 yıl sonra vatandaşlığa geçebilirler. Ayrıca Arapçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyor olmanız gereklidir.

 7. 7 İsviçre


  İsviçre vatandaşı olup Alplerde bir ev sahibi olabilmek için ülkede en az 10 yıl yaşamış olmanız ve C tipi çalışma iznine sahip olmanız gereklidir. C tipi çalışma izni, İsviçre’de hem çalışıp hem de yaşamanıza izin veren bir izindir. C tipi çalışma izni; İsviçre’de 5 yıl üst üste kalan AB, ABD, EFTA ve EEA vatandaşlarına verilmektedir. Bu ülke vatandaşları dışında kalan herkes, İsviçre vatandaşı olabilmek için en az 10 yıl yasal olarak İsviçre’de yaşamalıdır.

 8. 8 Çin


  Çin Halk Cumhuriyeti, vatandaşlık haklarını yabancılara ancak ülkede Çin’de yaşayan bir akrabaları olması veya orada kalmak için bir nedenleri olması sebebiyle veriyor. Eğer Çin’de Çin vatandaşı olan bir akrabanız yoksa, Çin’den vatandaşlık alma şansınız oldukça düşüktür. Tüm bunlara rağmen uzun süre Çin’de yaşayarak Çin vatandaşı olabilirsiniz fakat bu süre belirsizdir.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

134

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz