fbpx

En Kolay Vatandaşlık Veren 5 Ülke

1 dakika


Başka bir ülkenin vatandaşı olmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Eğer babanız veya dedeniz başka bir ülkenin vatandaşı ise, siz de o ülkenin vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. Vatandaşlık alma koşulları; o ülke ile olan soy bağınıza, dil bağınıza ve o ülkede geçirdiğiniz süreye bağlıdır. İşte en kolay vatandaşlık veren 5 ülke;

 1. 1 Meksika


  Amerika kıtasının en fazla göç alan ülkelerinden biri de Meksika’dır. Meksika, geçtiğimiz yıl Amerika kıtasının toplamından 899 bin göç almıştır. Meksika’da 5 yıl kadar yasal olarak yaşadıktan sonra Meksika vatandaşlığına geçebilirsiniz. Eğer Meksikalı bir büyüğünüz varsa, Meksika vatandaşı bir çocuğunuz varsa, eşiniz Meksikalıysa veya Meksika’ya bir katkınız olduysa; bu süre iki yıl kadar düşürülebiliyor. Meksika’ya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için Meksika tarihini ve kültürünü iyi bilmelisiniz. Öte yandan diğer vatandaşlık haklarınızdan da vazgeçmelisiniz.

 2. 2 Kanada


  Geçtiğimiz yıl Kanada’ya 306 bin ABD vatandaşı göç etmiştir. Bu durum, ABD vatandaşlarının en çok göç ettiği ülkeyi Kanada yapmaktadır. Kanada’ya vatandaşlık başvurusu yapabilmek için kalıcı bir oturma izniniz bulunmalı ve son 5 yıl içinde Kanada’da 1095 gün kadar yaşamış olmanız gerekiyor. Kanada’ya vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşabilmelisiniz. Öte yandan Kanada’nın kültürü, tarihi, kurumları ve hakları konusundaki bir testi de geçmeniz gerekiyor.

 3. 3 İrlanda


  2017 yılı rakamlarına göre 33 bin ABD vatandaşı, İrlanda’ya göç etmiştir. İrlanda vatandaşlığı kazanmada kökeninizin İrlanda’dan gelmesi çok önemlidir çünkü İrlanda bu kişilere öncelik tanımaktadır. Eğer babanız veya dedeniz İrlanda vatandaşı ise, siz de İrlanda vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bir yıl boyunca İrlanda’da yasal olarak yaşarsanız İrlanda vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

 4. 4 Paraguay


  Eğer Paraguay uyruğuna sahipseniz, 2 yıl üst üste Paraguay’da yaşadıktan sonra siz de Paraguay vatandaşı olabilirsiniz. Bunun dışında Paraguay vatandaşı olmak istiyorsanız, Paraguay’da en az 3 yıl yaşamalı ve ülkeye bir katkınız olmalıdır. Paraguay vatandaşlığı almak isteyenlerin çoğu Brezilya veya Arjantin’den gelmektedir.

 5. 5 İsrail


  Bazı durumlarda dini inancınız, vatandaşlık almanızı kolaylaştırabilir. İsrail’in dönüş yasası da buna en güzel örnektir. Dönüş yasasına göre her Yahudi’nin İsrail’e göç etme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca bu durumu, İsrail dış işleri bakanlığı da desteklemektedir. Ayrıca anneniz veya babanız İsrail vatandaşı ise siz de İsrail vatandaşı olabilirsiniz. Bunun dışında İsrail vatandaşlığı kazanabilmek için son 5 yıl içerisinde İsrail’de 3 yıl yaşamanız gereklidir. İsrail vatandaşı olabilmek için diğer ülke vatandaşlıklarından feragat etmek ve İsrail’de kalıcı olarak ikamet etmek gereklidir.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

136

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz