fbpx

İcat Edilen Tuhaf Şeyler

1 dakika


Çoğu bilim adamı icatedilen tuhaf şeylerle insanları şaşırtmaktadır. Eskiden icat edilen şeyler zor ve dikkat isteyen şeyler olduğu için insanlar tarafından oldukça ilgiyle takip edilmekteydi. Fakat günümüzde artan nüfus nedeniyle neredeyse her gün bir şey icat ediliyor. Fakat basit olan bu icatlardan kimsenin haberi olmuyor bile. İşte onlardan birkaçını sizin için sıraladık.

 1. 1 Ferrit Kapağı

  Bilgisayar şarjında bulunan ferrit kapağı, silindirik yapısıyla herkesin görebileceği bir şeydir. Kablonun birbirine karışmasını önleyen bu kapak, aynı zamanda kablonun ömrünü uzatmaktadır. Bu sayede kablo aşınmayarak elektrik kaçağı da önlenmektedir.

 2. 2 Kot Cebi


  Kotlarda herkesin bildiği gibi dört adet cep bulunur. Fakat bir cebin içinde ufak bir cep daha yer alır. Kimsenin amacını bilmediği bu ufak cebin aslında açıklaması çok basit. Kotun icat edildiği tarih geçmişe dayanmaktadır. Geçmişte de insanlar duvar saati veya telefon yerine cep saatleri taşırlarmış. İşte o saatler buraya koymak içindir.

 3. 3 Tükenmez Kalemin Kapağının Deliği


  Gün içinde birçok insanın kullandığı tükenmez kalem oldukça işe yaramaktadır. Basit tasarımı ve kullanışlı yapısıyla dikkat çeken tükenmez kalemlerin kapağında ufak bir delik vardır. Bu delik insan hayatını kurtarmak için yapılmıştır. Ufak çocukların veya bebeklerin kalem kapağı yuttuğuna bazen şahit olmuşuzdur. İşte bu delik, kapağın yutulması sırasında boğazda durmasına ve insanın nefes almasına yaramaktadır. Oldukça ufak bir detay fakat hayat kurtarıcı.

 4. 4 Uçak Camındaki Delik

  Özellikle uçakla çok seyahat edenlerin fark ettiği şey olan uçak camındaki delik, aslında önemli bir görev için adanmıştır. Bu ufak delik camdaki basınç farkını önleyerek camın patlamasını engellemektedir. Patlayan cam oksijeni tüketerek insan hayatına neden olabilir. Bu yüzden oldukça faydalı bir icat.

 5. 5 İki Renkli Silgi


  Birçok insan öğrencilik yaşamında iki renkli silgi kullanmıştır. Bunun ise sadece süs olarak yapıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İki renkli silginin aslında iki tarafının da farklı görevi vardır. Mavi renkli olan kısmı genellikle önemli yazılarda kullanılan tükenmez kalemin yazısını silmeye yarar. Kırmızı renkli yer ise klasik kurşun kalem yazısını silmektedir.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

127

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz