fbpx

İpleri Elinize Alın: Hayat Sizi Değil, Siz Hayatınızı Değiştirin

3 dakika


Bu yazının konusu Zig Ziglar’ın önemle değindiği kısaca şu üç kavram olacak: Seçim, şans ve değişim. Zig Ziglar bu üç kavramı şöyle birleştiriyor: “Bir şans elde etmek için mutlaka bir seçim yapmalısınız, diğer türlü hayatınız asla değişmeyecektir.” 

Uyku dışında hayatımızın her saniyesinde seçim yapmak durumundayız. Örneğin bu satırları yazarken parmaklarım benim seçimlerimle harflere dokunuyor, birazdan suyumu içmek için ağzımı açtığımda bir seçim daha yapmış olacağım. Attığımız her adım bile üzerinde hiç düşünmesek de seçimlerimiz sonucu herhangi bir yere basıyor.

“Hayatımız yaptığımız tercihlerin toplamıdır.” – W. Dwyer

Değerli okuyucular, her gün ortalama 35.000 seçim yapıyoruz. Sabah kalkıyoruz, ne yesek, ne giysek, ne kadar su içsek acaba deyip duruyoruz. Belki biz bu seçimlerin farkında olmuyoruz ama emin olun beynimiz bu seçimlerin oldukça farkında.

En büyük farkındalıkla yaptığımız seçimleri sıralamak gerekirse eğer, hayatımızı en fazla değiştiren şu 5 seçimden bahsedebiliriz:

1) Üniversite/bölüm seçmek

2) Evleneceğiniz insanı seçmek

3) İş bırakmak veya değiştirmek

4) Yaşamak istediğiniz şehri seçmek

5) Çocuk sahibi olmak

Bu seçimler gibi hayatımızı oldukça etkileyen başka seçimler de var elbette. Pişman olacağımız, belki başkasının düşünceleriyle karar vereceğimiz birçok yanlış seçimlerimiz de olacak. İnanın bana bu yanlışlar o kadar da büyük yanlışlar değiller. En azından bundan daha büyük bir yanlış biliyorum. O da, seçim bile yapmamak, hiçbir şey yapmamak, öylece tembellik yapmak, hep yorgun hissetmek. Zig Ziglar’ın değindiği gibi, bir şans elde etmek için mutlaka ama mutlaka kendinize ait bir seçim yapmalısınız.

Sizce de hayat boyu değişimden kaçarak yaşamak çok sıkıcı olmaz mıydı? Sonuçta ortalama 60 yıl süren 1 tane hayatımız var ve hayat boyu değişmekten kaçıyorsunuz. Belki de yanlış yaptığınızı bile bile yapıyorsunuz bunu ama sonuç değişmiyor. Sonucu değiştirmek sizin elinizde. Seçiminizi değişimden yana kullanın.

Ne yazık ki yaşadığımız toplum, gerek geleneklerden gerekse inançlardan dolayı değişime karşı biraz mesafeli ve savunmacı. Bu durum belki de toplum olarak ileri gidemememizin en büyük sebeplerinden birisi. Yazar Bruce Barton’ın dediği gibi: “Artık değişmeyecek hale geldiğin zaman, bitmiş sayılırsın”. Bitmesin, değişmekten, yeni limanlara yelken açmaktan korkma. Çok değiştin diyenlere de şunu söyle: “Evet değiştim, sen neden hep olduğun gibisin”.



Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

172

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz