fbpx

Matematik Dersi Nasıl Çalışılır Nasıl Başarılı Olunur?

1 dakika


Matematik her yaş grubundaki öğrenci için kabus olmaktan kurtulamamıştır. Matematik mi zor yoksa bende mi sorun var? Bu ikilemi her zaman yaşamışızdır. Bu yazıda size matematikten kaçmak yerine onu nasıl sevdiğiniz bir derse dönüştüreceğinize ve hayatınızın bir parçası olacağını anlatacağım. İlk önce kaçmak yerine yüzleşmemiz gerekiyor ve hangi nedenden dolayı başarılı olamadığımızı anlamamız gerekiyor? 

 1. 1 Temeli Olmak ya da Olmamak


  Herhangi birisinden duymuşsunuzdur temelim zayıf, onun temeli var gibisinden cümleler. Aslında kişinin 4 işlemi bilmesi bütün matematik özelliklerini çözmesini sağlayacak kilit taşıdır. Kişi 4 işlemi biliyorsa ve içinde başarma duygusu varsa yapması gereken tek şey soruları karşısına alıp yüzleşmesidir. Gerisi zamanla gelecektir.

 2. 2 Seviyenize Göre Başlayın


  Temelimi oluşturdum şuan her türlü soruyu çözebilirim diye bir dünya maalesef ki yok bu yüzden herkes seviyesi neyse onla başlamalı ve zamanla ilerlemeli. Çok zor sorular sizi matematikten uzaklaştırabilir çok kolay seviyeler sizi geliştirmeyebilir bu yüzden her seviyede belli bir süre geçirmeniz iyi olacaktır. Kolaydan başladığınız için hiç kimseden utanmanıza gerek yok. Unutmayın ki kimse ileri seviye matematik bilgisiyle doğmadı.

 3. 3 Kafada Bitirmek


  Bildiğiniz üzere herhangi bir şeye karar verince değil kafamızda bitirince istediğimiz sonuçlara ulaşıyoruz. Kendinizi matematiği çözeceğinize dair inandırırsanız geriye sadece çalışmak kalıyor işte bu yüzden işin 50% si kafada bitiyor. Herkes matematiği aynı şekilde algılamıyor sizde bu durumdan yararlanarak matematiği kendi zihninize uygun bir kalıp ile taşımanız gerekiyor burası da sizin hayal gücünüze kalmış

 4. 4 Zaman Tanımak


  Hayatta ki her şey zaman geçtikçe sağlamlaşır. Matematik soruları ile karşılaştığınızda hepsini tek seferde çözeceksiniz diye bir kaide yok bu yüzden kendinize zaman tanımalı ve kendinizi yıpratmamalısınız. Her gün belli bir vakit ayırarak çözemediğiniz sorular üzerinde uğraşmak, denemek, yeni yollar aramak sizi ileri ki zamanlarda karşılaşacağınız bu tür sorulara karşı hazırlayacaktır.

 5. 5 Soru Sormak


  Anlamadığınız, tükendiğiniz ,ilerleyemediğiniz her soruda her noktada mutlaka ama mutlaka sizden daha iyi bilen bir arkadaşınıza veya hocanıza sormalısınız. Çünkü o çözemediğiniz sorunun çözümünü gördükten sonra bir çok farklı soruyu aynı yöntem ile çözebildiğinizi göreceksiniz. Asla ama asla soru sormaktan çekinmeyin utanmayın…Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

166

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz