fbpx

Dünyanın En Uzun 6 Binası

1 dakika


İnsanlık, sınırlarını aşma, sadece onları tekrar tekrar kırmak için yeni rekorlar yaratma konusunda takıntılı hale geldi. Aslında, şehirlerimizin silueti tarihin her döneminde her zaman iktidardakiler tarafından tanımlanmıştır. Bir noktada kiliseler izlerini bıraktılar, bunu kamu kurumları izledi ve son birkaç on yılda, daha uzun ve daha uzun uzayan ticari gökdelenler.

 1. 1 Burj Khaifa


  “Dünyanın en yüksek binası” başta olmak üzere pek çok unvana ve özelliğe sahip olan Burj Al Khalifa, uluslararası işbirliğinin, modern mühendislik ve tasarımın, sanat ve bilimin mimaride buluşmasının; yetenek ve yaratıcılığın yeryüzündeki simgesi. Dubai’nin ve Ortadoğu’nun dünyadaki temsilcisi, bir nev-i modern zamanların Babil Kulesi…

  Burj Al Khalifa, Chicago merkezli Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi (CTBUH)’nin belirlemiş olduğu kriterlere göre 828 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası rekorunu elinde bulunduruyor. Efsane gökdelen, Empire State binasının yaklaşık 2 katı, Eyfel Kulesi’nin ise yaklaşık 3 katı yüksekliği ile en yakın rakiplerine bile 300 metre fark atıyor. Yapı ayrıca 160 kattan oluşmasıyla “dünyanın en çok kata sahip binası” rekorunun da sahibi.

 2. 2 Shanghai Tower


 3. 3 Abraj Al Bait


  Kompleksin Merkez Kulesi (Mekke Saat Kulesi) 601 metre (1972 fit) yüksekliğinde ve 120 katlıdır; 2019 itibariyle, yalnızca Burj Khalifa ve Şanghay Kulesi'nden sonra, dünyanın dört bir yanındaki tamamlanmış ve zirveye çıkmış binalar arasında en yüksek 3. binadır. Ayrıntılar için 2019'da dünyanın en yüksek binalarına bakın. Kompleksin ortasında yer alan Saat Kulesi, Shenzhen'in Ping An Finans Merkezi'nden 2 metre daha yüksek, bir kule çok yüksek görünüyor. Kulenin tepesine takılan hilal bile kulenin yüksekliğine 23 metre katkıda bulunuyor, bu da yaklaşık olarak 7 katlı bir binanın yüksekliğine eşittir.

 4. 4 Ping an Finance Center


  Ping An Uluslararası Finans Merkezi (Ping An IFC olarak da bilinir) (Çince: 平安 国际 金融 中心), Guangdong, Shenzhen'de 115 katlı, 599 m (1.965 ft) bir süper gökdelen. Bina Ping An Insurance tarafından yaptırılmıştır. Amerikan mimarlık firması Kohn Pedersen Fox Associates tarafından tasarlandı. 2017 yılında tamamlandı ve Shenzhen'deki en yüksek bina, Çin'in en yüksek 2. binası ve dünyanın 4. en yüksek binası oldu. 562,2 m (1,844 ft) yükseklikteki bir binada en yüksek gözlem güvertesine sahip olma rekorunu da kırdı.

 5. 5 Lottle World Tower


  Lotte World Tower, Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan bir gökdelendir. Bina 555.7 metre yüksekliğinde ve 123 katlı olup 2017 yılında tamamlanmıştır ve OECD'nin en yüksek ve dünyanın beşinci yüksek binasıdır. 


 6. 6 One World Trade Center


  3 Kasım 2014'te, New York City'de Tek Dünya Ticaret Merkezi (Bir WTC; eski adıyla Özgürlük Kulesi) olarak bilinen Gökdelen resmi olarak kapılarını açtı. Parıldayan 541,3 metrelik (1,776 ft) ikonik binanın tamamlanması, hem 11 Eylül 2001'deki terörist saldırıların ardından New York City tarihinde uzun ve sancılı bir bölümün doruk noktasına hem de yenileme ve yeniden icadın odak noktasını oluşturdu. Aşağı Manhattan, Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kulelerinin kaçırılan uçaklar tarafından tahrip edilmesinden bu yana 13 yıl içinde meydana gelen. Bir WTC'nin, Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi'nin (sırasıyla 2011 ve 2014'te tamamlandı) ve Dünya Ticaret Merkezi Anıtı'nı oluşturan orijinal İkiz Kulelerin ayak izleri içinde yer alan devasa havuzların bitişiğindeki Ground Zero'nun kuzeybatı köşesindeki konumu —Mimar Daniel Libeskind tarafından 2003 yılında yarışmayı kazanan 6,5 hektarlık (16 ac) alan için geliştirilen ana planı izler. Geçtiğimiz on yılda birkaç kez yinelenen binanın son tasarımı, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) mimarlık firmasının New York ofisi tarafından geliştirildi. Kulenin ikonik 1,776 ft yüksekliği (Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalandığı yıla denk gelir), binanın konumu dışında, Libeskind'in orijinal konseptinden kalan tek unsurdur.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

128

Facebook Yorumları

Yorumlar

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Yararlı İçerik Yararlı İçerik
0
Yararlı İçerik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlgi Çekici ! İlgi Çekici !
0
İlgi Çekici !
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Pro İçerik ! Pro İçerik !
0
Pro İçerik !
Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz